דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

שאלות נפוצות אודות קופת גמל

קופת גמל נמנית ברשימה של מושגים שנשמעים גדולים ולא מובנים בכלל, אך למרות הכול הם פשוטים מאוד להבנה ועם זאת גם חשוב מאוד להכיר אותם. מושגים כאלו, אשר נשמעים 'מפוצצים' וכלכליים, גורמים לצעירים להבין שהם כנראה לא קשורים אליהם, או שאולי יתעסקו איתם בשלב יותר מאוחר בחיים, אבל דווקא להם הקופה הזו חשובה מכל.

אז מה זה קופת גמל?

כמו שכבר התחלנו ואמרנו, קופת גמל ממש לא קשורה רק למתעסקים במניות או במושגים כמו שוק ההון, ביטוח מנהלים ושאר התחומים העסקיים האחרים. ההסבר על קופת גמל פשוט מאוד, ומדבר על החסכונות שלכם - הכנסת הכסף בכל חודש או בתאריך קבוע מראש אל קופה צדדית, למשך תקופה קצרה או ארוכה, במטרה לצבור ריבית כלשהי בזמן הזה.

הכסף שמושקע בתוך קופת הגמל מוכנס לתוך השקעות שונות של המדינה או הבנקים. המס עליהן נמוך יותר עקב הקלות שהמדינה נותנת למשקיעים בקופות מסוג זה, וכך האינטרס של חוסכי כספים שונים להשקעה דווקא בקופה מסוג זה, עולה.

האם ישנן עמלות ודמי ניהול?

כמו כל דבר בחיים, גם כאן אין רווח בלבד. כאשר אתם באים לבצע חיסכון כספי כלשהו, אתם צריכים להעביר חלק מן הרווחים והסכומים אותם את חוסכים אל החברות השונות שמטפלות בתיק קופת הגמל שלכם.

עם זאת, המדינה לא מאפשרת לעמלות ודמי הניהול השונים להיות גבוהים כמה שיותר, והיא מגבילה את החברות השונות שמנפיקות קופות גמל בסכומים של עד 0.167% לחודש. חשוב לדבר עם החברה שאחראית על קופת הגמל שלכם, לברר כמה עמלה אתם משלמים, ולדאוג שהיא תהיה נמוכה יותר במידה והיא גבוהה באופן יחסי לשוק.

האם אני בכלל יכול להחליף קופת גמל או חברה שמנהלת לי אותה?

מהרגע שהופרטו קופות הגמל השונות, בשנת 2004, השוק השתנה וללקוחות יש הרבה יותר חופש פעולה. עד שנת 2004 קופות הגמל נוהלו על ידי הבנקים והם יכלו לעשות בהם יחסית כרצונם, להשקיע בכל קופה, לקחת עמלות וכן הלאה.

מהרגע שהמדינה הפריטה ואילצה את הבנקים למכור את הניהול בקופות הגמל, הלקוח יכול ליהנות מתנאים ומרווחים גדולים הרבה יותר בקופות הגמל השונות שלו. חשוב לדעת, שברגע שהעבירו את אותה קופת גמל שלכם לניהולה של חברת השקעות זו או אחרת, ייתכן ואתם משלמים עמלה גבוהה יותר, וצריך לוודא שמעבירים אתכם לתשלום נמוך.

ההפרטה הביאה איתה את התחרות שמאפשרת לכם לעשות דבר פשוט וחשוב מאוד: האפשרות להגיד 'לא' ולעבור לחברה אחרת. אתם לא מחויבים לאף חברה ואתם מוזמנים לחפש כל חברה אחרת שתנהל לכם את קופת הגמל. אל תמעיטו בערך של האפשרות הזאת מכיוון שבחישוב פשוט אתם יכולים לחסוך אלפי שקלים ואף יותר בשנים מצטברות.

למי מומלץ לפתוח קופת גמל?

החישוב פשוט מאוד – אתם אחרי צבא או אפילו לפני והתחלתם להרוויח משכורת מינימום בחודש? כדאי שתתחילו לשלב גם חסכון כספי בתוך קופת גמל שמוצעת לכם בשלל החברות השונות שמנהלות את ההשקעות האלה. היתרונות הגדולים יוכיחו את עצמם בהמשך.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות