דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

קרנות נאמנות

בטרם מחליטים להשקיע בקרנות נאמנות יש כמה שאלות שצריך לענות עליהן, כך למשל מהן בכלל קרנות נאמנות? אילו גופים מרכזים מתמחים בהשקעות בקרנות נאמנות? אילו סוגי קרנות נאמנות יש בנמצא? מי אחראי על ניהול קרן הנאמנות? כיצד קובעים את מדיניות ההשקעה בקרן נאמנות? ועוד שאלות רבות, העולות בנושא זה. במאמר זה, אנסה לשפוך אור על נושא קרנות הנאמנות.

רקע כללי

רבים שמעו על רפורמת בכר, אולם לא כולם יודעים מה היו ההשלכותיה. רפורמת בכר היא הרפורמה, שהנחיל בינימין נתניהו בשנת 2005, במסגרת תפקידו כשר האוצר. עד לשנה זו, שלטו בקרנות הנאמנות, הבנקים, והם אלו אשר החזיקו בהם באופן טוטאלי. זו גם הסיבה, שאם היינו הולכים לבנק ומבקשים ייעוץ פיננסי, היינו מקבלים המלצה חמה מפקיד הבנק לנתב את השקעותינו לעבר קרן נאמנות ולא לעבר אפיקים אחרים. החל ממאי 2005 נמכרו מרבית אחזקות הבנקים בקרנות נאמנות לגופים פרטיים כגון חברות ביטוח, חברות השקעות ואף לפרטיים. ויצאנו לדרך חדשה. על מנת להשקיע בקרן נאמנות צריך לפנות לבנק או לברוקר, שכן כיום הבנקים אומנם לא מחזיקים בקרנות נאמנות, אך משמשים כמתווכים להשקעות אלו.

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות, היא למעשה, אמצעי ריכוזי-שיתופי להשקעה הצפויה להניב רווחים, באפיק של ניירות ערך. שותפי קרן הנאמנות, הם למעשה, נאמני הקרן, המוגנים על ידי הסכם נאמנות. נאמני הקרן הם על פי רוב חברות, ולעיתים לקוחות פרטיים המחזיקים בנכסי הקרן. קרנות הנאמנות מנוהלות על ידי מנהל הקרן, המכתיב את מדיניות ההשקעה באותם ניירות ערך, כאשר תפקידו העיקרי הוא לבצע רכישות ומכירות של מניות. אולם, לנאמני קרן הנאמנות יש כוח פיקוחי על פעילויותיו והחלטותיו של מנהל הקרן. בנוסף לנאמני הקרן ולמנהל הקרן, קיימים גם מחזיקי יחידות הקרן, שהם למעשה המשקיעים בקרנות נאמנות.

מדיניות ההשקעות בקרן נאמנות

מדיניות ההשקעות בקרנות נאמנות מוכתבת, כאמור, על ידי מנהל הקרן ומופצת ללקוחות, באמצעות "תשקיף". מדיניות ההשקעות בקרנות נאמנות, נקבעת מראש, אולם ניתן לשנותה לעיתים, תוך שיתוף נאמני הקרן בהחלטה ופרסום ההחלטה במדיות השונות. ניתן לומר בעצם, כי סוגי קרנות נאמנות שונות, נבדלות האחת מן השנייה בדרכי ניהול המדיניות שלהן. קיימות קרנות נאמנות מנייתיות, קרן נאמנות המושקעת באופציות, קרנות נאמנות המושקעות באג"ח או קרנות משולבות - בהתאם לתשקיף הראשוני הניתן על ידי מנהל הקרן. מדיניות ההשקעות, היא זו, שתשפיע על רווחי קרן הנאמנות, למשל: השקעה באפיקים שונים כגון אופציות ומניות, תחשב להשקעה בעלת סיכון גבוה, בעוד שהשקעה באג"חים, הנמצאים בידי המדינה תחשב להשקעה באפיק בטוח יותר.

היום נהוג בעיקר במקצועות בתחום ההייטק, לתת לעובדים אופציות למניות בתור בונוס נוסף לעובד. לפעמים זה מגיע אחרי תקופה מסויימת בחברה ולפעמים מייד עם חתימת החוזה. באופציה הכוונה היא שהעובד מקבל את הזכות לקנות מניה של החברה במחיר מוזל. מדובר בהחלט בצ'ופר יפה, אבל חשוב מאוד להיות מודע גם לסיכונים שהוא מביא עימו.

לקריאת מאמר מפורט בנושא אופציות לעובדים.

השקעה בקרן נאמנות והחלוקה לרווחים

כל קרן, למעשה, מחולקת ליחידות שוות, כאשר כל נאמן קונה יחידות מהקרן. עלות ההשקעה בקרןנאמנות היא פועל יוצא של שני מרכיבים: האחד, דמי ניהול והשני, שיעור ההוספה. דמי ניהול, הם השכר אותו מקבלים נאמני הקרן ומנהל הקרן, ואלה עומדים בהתאמה לזמן ההחזקה של כל אחד מן הגורמים הללו בקרן. על פי רוב הם מהווים כאחוז מסכום הקרן. בשיעור ההוספה, הכוונה לסכום ההפרשים, שבין קניה ומכירה של יחידות הקרן. שיעור ההוספה הוא גם מדד, המשפיע על מחירה של יחידה בקרן, שכן במידה ונרצה לרכוש יחידה מתוך קרן נאמנות זו או אחרת, מחירה יהיה תוצאה של הערך הנקי של קרן הנאמנות, פלוס ההוצאות הכרוכות בקניה, כאשר את אלה, מחלקים במספר היחידות של הקרן. לסכום יחידה זה, יש להוסיף את שיעור ההוספה, והנה לנו מחיר יחידת קרן נאמנות עבור הלקוח.

טיפים למשקיעים בקרן נאמנות

  • ללקוח המשקיע באחזקת יחידות בקרן נאמנות - מומלץ לפנות לקרן נאמנות שדמי הניהול שלה קטנים ככל שניתן. דבר המחייב עריכת סקר, בטרם מחליטים.
  • מומלץ מאוד לברר מהו שיעור ההוספה בקרן הנאמנות, כאשר המצב האידיאלי עבור הלקוח, הוא ששיעור ההוספה יהיה נמוך ככל האפשר.
  • חשוב מאוד לבדוק את מדיניות ההשקעה של קרנות הנאמנות, ולהשקיע בקרנות, המשקיעות באפיקים בעלי סיכונים המתאימים למצבכם הכלכלי.
  • התעקשו לקבל את היסטוריית התשואות של קרן הנאמנות בה אתם מתעתדים להשקיע. בררו היטב מה ההישיגים של קרן הנאמנות בה בחרתם.
  • בררו מהם שיקולי המיסוי הקיימים, עבור אפיקי ההשקעה השונים, משום שישנם הבדלים משמעותיים בין האפיקים השונים.

לסיכום, לפני שאתם מחליטים להשקיע, מוטב לערוך סקר עמיתים ולברר אילו קרנות נאמנות הנן משתלמות יותר.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות