דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

קרן השתלמות

קרן השתלמות היא למעשה תוכנית חיסכון לטווח בינוני הפטורה ממס הכנסה. העיקרון שעומד מאחורי הקרן היא כי הן העובד והן המעסיק מפרישים סכומי כסף מסויימים לקרן השתלמות כאשר על פי רוב יורד עד כשתיים וחצי אחוזים ממשכורת הברוטו של העובד ועד שבע וחצי אחוז מן המשכורת ברוטו מגיעים מן המעביד.

מי זכאי לקרן השתלמות?

קרן השתלמות היא פריבילגיה יציבה של עובדים העובדים במקומות עבודה שהם תחת הסכם קיבוצי. ההסכם הקיבוצי מעגן את זכויותיו של העובד ומבטיח לו קרן השתלמות. עובדים העובדים בחברות פרטיות ובחברות שאינן תחת ההסכם הקיבוצי נתונים לשיקול דעתו של המעסיק. יש כיום מעסיקים רבים שאינם תחת הסכם קיבוצי אשר מאפשרים לעובדיהם ליהנות מקרן השתלמות.

בחירת קרן השתלמות

ההחלטה באיזו קרן השתלמות לחסוך נתונה כולה לשיקול דעתו של העובד, זכות זו נקבעה ומעוגנת בחוק הפיקוח על נכסים פיננסים. כמו כן, עובד זכאי להעביר את קרן הנאמנות שלו לקרן נאמנות אחרת בכל עת שיחפוץ ועדיין ישמר הסכום והותק של הקרן המועברת. גם זכות זו מעוגנת בחוק הפיקוח על נכסים פיננסיים.

מתי ניתן לקבל את כספי קרן השתלמות?

קצת רקע שיסיע להבין את מהות קרן ההשתלמות. בעבר תכליתה של קרן השתלמות הייתה לממן כנסים, לימודים והתשלמויות של העובדים אך כיום משמשת קרן ההשתלמות תוכנית חיסכון לכל דבר, שבה המעסיק לוקח חלק.

נכון להיום ניתן להשתמש בכספי קרן ההשתלמות לאחר שלוש שנות חיסכון ולהיות פטור ממס כל עוד השימוש בכסף יהיה לצורך לימודים או השתלמות. אולם לאחר שש שנים ניתן להוציא את הכסף ולזכות בהטבות מס מבלי לייעד את הכסף ללימודי המשך או השתלמות.

יוצאים מן הכלל: במקרים חריגים מסויימים ניתן למשוך את כספי קרן ההשתלמות לאחר שלוש שנים מבלי לייעד את הכסף לצרכי לימודים והשתלמויות. כך למשל במידה והחוסך בקרן ההשתלמות נפטר שיאריו וצאצאיו זכאים למשוך את כספי קרן ההשתלמות בכל עת שיחפצו. כמו כן אישה שהגיעה לגיל 60 וגבר אשר הגיע לגיל 65 זכאיים למשוך את כספי קרן ההשתלמות לאחר שלוש שנות חיסכון ומבלי לייעד את כספי קרן ההשתלמות לצורכי לימודים או השתלמות.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות