דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

קופת גמל לפיצויים

קופות הגמל השונות נועדו במקור ומת?פקדות עד היום ככלי חיסכון חשוב עבור שכירים ועצמאיים. החיסכון הזה מתבצע לרוב לטובת הפנסיה, אך ישנו ייעוד נוסף לכספים שנצברים בו: פיצויים בגין פיטורים או מחלה. למעשה, קופת גמל לפיצויים מהווה מעין 'ביטוח' במקרים אלו, כדי לאפשר לאדם להמשיך לחיות בכבוד גם אם איבד את עבודתו בצורה כזו או אחרת.

רוב קופות הגמל משלבות יחד בין חיסכון פנסיוני ולבין חיסכון לטובת פיצויים. שני החסכונות הללו כלולים באותה קופת גמל, אך למעשה הם מיועדים למטרות שונות, ימומשו בזמנים ושנים והשימוש בהם יהיה שונה.

אגב, כך קורה גם עם קרן פנסיה או ביטוח מנהלים: שני אלו כוללים גם ביטוחים שונים, כמו פנסיית שאירים או פנסיית נכות, למקרים שונים בהם בעל החיסכון יפסיק לפרנס את עצמו ואת משפחתו מסיבות שונות. בנוסף לאלו, לרוב כוללים החסכונות הללו גם אפיק חיסכון מיוחד לטובת פיצויי פיטורין.

האם החיסכון לפיצויים הוא חלק מחוק הפנסיה?

חוק הפנסיה שנחקק ב-2008 קבע כי כל שכיר ראוי לחיסכון פנסיוני אצל מעבידו, לאחר וותק מסוים בעבודה וכדומה. אך האם אותו חוק מתייחס גם לחיסכון מיוחד עבור פיצויי פיטורין? בהחלט כן, והוא אף קובע את שיעור ההפרשות לפיצויים.

אחד החלקים החשובים בחוק הוא שיעור ההפרשות אותן מחויב לבצע המעסיק בכל חודש. ההפרשות הללו נחלקות לשלושה:

  • הפרשת סכום מסוים ממשכורתו של העובד לטובת החיסכון הפנסיוני
  • הפרשת סכום דומה מתקציב המעסיק לטובת אותו חיסכון
  • הפרשת סכום דומה מתקציב המעסיק לטובת פיצויים

כך, למעשה, קובע החוק כי על המעסיק להקצות סכום מסוים מעלות העובד (הסכום הכולל את כל ההפרשות וכן את המס על המשכורת לעובד) במיוחד לטובת הפיצויים. אחד הכלים לצבור את הסכום הזה הוא באמצעות קופת גמל לפיצויים.

על שם מי תרשם קופת הגמל?

ישנה חשיבות גדולה לאופי הקופה, כלומר: האם זו תהיה קופת גמל לפיצויים אשר תירשם על שמו של העובד או כזו שתירשם על שם המעביד. קופת גמל מהסוג הראשון היא קופה אישית לפיצויים, ואילו הסוג השני נקרא קופה מרכזית לפיצויים. ומה השוני הגדול כל כך בין שתי הקופות הללו?

קופת גמל לפיצויים אשר רשומה על שם העובד היא כזו אליה מפריש המעסיק כספים במיוחד. העובד יוכל בבוא העת לבקש למשוך את הכסף ולסגור את הקופה (רק אם התקיימו התנאים המאפשרים את המשיכה, כמובן) או 'לקחת' אותה איתו, אל מקום העבודה החדש.

קופת גמל מרכזית היא כזו אשר רשומה, כאמור, על שם המעביד ואליה הוא מפריש את כספיו, כדי לשלם ממנה בבוא העת לעובד. מאחר והיא רשומה על שמו, זוכה המעביד להטבות מס על ההפרטות (בדומה להטבות מס שמקבל עצמאי על חיסכון פנסיוני).

מעבר לזה, תשואה חיובית שתרשום קופת הגמל הזו תוכל להיכנס לכיסו של העובד, משום שהוא מחויב להעביר לעובד רק את הפיצויים המדויקים שנקבעו בחוק.

חשוב לציין כי על פי החוק החדש שנחקק ב-2008 והשינויים בעקבותיו, לא ניתן למשוך מקופת הגמל, כמו בעבר, את כל כספי החיסכון בבת אחת. אך ההוראה הזו נכונה, בגדול, רק לגבי החיסון הפנסיוני. קופת גמל לפיצויים מאפשרת לחוסך לקבל את כל הכסף בבת אחת, משום שטבעי יותר ליהנות מהכספים הללו כמקשה אחת, עד למציאת עבודה חדשה.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות