דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

מטבע חוץ (מט"ח)

השוק שמסתמן כיום, כשוק הפיננסי הגדול ביותר בעולם הוא כמובן שוק מטבע חוץ. שוק מטבע החוץ הוא שוק ייחודי ואטרקטיבי, שהפך לאבן שואבת עבור סוחרים, עסקים, אנשים פרטיים ומוסדות מכל העולם. מהפכת האינטרנט והתקשורת תרמה לגידול משמעותי בהיקף הפעילות בשוק מטבע חוץ העולמי המגיע להיקף של כ – 3 טריליון דולר ביום. שוק המט"ח הוא שוק משוכלל המושפע ממגוון פרמטרים, כאשר הבנה מעמיקה של עקרונות המסחר, שערי החליפין המשתנים ומגוון הכוחות הפועלים בשוק זה, היא הבסיס ההכרחי לכל משקיע שרוצה לפעול, להצליח ולהרוויח.

האטרקטיביות של שוק מטבע חוץ נובעת מן התמריצים הבאים:

 • שוק מטבע חוץ הוא שוק עולמי.
 • מדובר בשוק המאופיין בתנודות ומעניק הזדמנות אמיתית להרוויח.
 • מדובר בשוק שהמסחר בו פועל במשך 24 שעות ביממה.
 • מדובר בשוק גדול היקף ונזיל אשר עמלות הפעילות בו הינן נמוכות.
 • מדובר בשוק המאפשר את הגבלת הסיכון.
 • זהו שוק המאופיין במסחר ממונף ( זהו מסחר בו משקיעים המעוניינים לסחור בהיקף גדול נדרשים להקצות ביטחונות כספיים– סכומי כסף הקטנים מסך היקף המסחר, וזאת על מנת להבטיח את פעילות המסחר שלהם).

לפיכך, במאמר הבא נבחן את המושג מטבע חוץ, ונפצח את אופיו של שוק מטבע חוץ העולמי והמקומי. רוצים להישאר מעודכנים? בקרו באתר ביזפורטל וקבלו חדשות מט"ח ושערי מטבע.

מהו מטבע חוץ?

מטבע חוץ המכונה גם בשם מט"ח הוא למעשה מטבע זר (השייך למטבע של מדינות שונות בעולם) המקובל במסחר בינלאומי. בין מטבעות החוץ הנסחרים בשוק העולמי, ניתן למצוא את המטבעות הבאים: דולר אמריקני, אירו של האיחוד המוניטארי האירופי, יין יפני, לירה שטרלינג בריטית, דולר אוסטרלי, פרנק שוויצי, ועוד.

כאשר את מטבע החוץ הנסחר והדומיננטי ביותר בעולם הוא הדולר האמריקני, ואחריו נסחרים האירו של האיחוד המוניטארי האירופי והיין היפני.

מדוע יש צורך במסחר של מטבע חוץ?

הסיבות המרכזיות לצורך התמידי בקיומו של מסחר של מטבע חוץ, נובע מן הסיבות הבאות:

 • ישנם תאגידים רב לאומיים המחויבים לשלם לעובדיהם הפזורים בארצות שונות בעולם משכורות במטבעות רבים.
 • היקפו של המסחר הבינלאומי ואופייה של הכלכלה הגלובלית מעודדים שימוש נרחב במסחר של מטבע חוץ בכדי לשלם עבור שירותים או סחורות מיובאות.
 • פן נוסף של תהליך הגלובליזציה המדרבן שימוש במסחר מטבע חוץ הן השקעות זרות ותנועה של הון בין ארצות.
 • שוק התיירות העולמי מחייב את התיירים הנכנסים בשערי המדינות לרכוש את המטבע המקומי.

מהו שוק מטבע החוץ?

שוק מטבע חוץ, המכונה גם שוק הפורקס (קיצור ל - Foreign Exchange Market) הוא השוק הפיננסי הגדול והמתקדם ביותר בעולם.

שוק מטבע החוץ חולש על בורסות רבות בעולם ורוב העסקאות הנעשות בו הנן פרטיות (Over the counter) ונערכות בין שני גורמים בלבד. מטבעות החוץ נסחרים תמיד בזוגות, כך למשל: יש שוק נפרד לדולר האמריקני אל מול השטרלינג הבריטי או ליין היפני אל מול הדולר האמריקני. עסקאות מט"ח פרטיות מאופיינות בשילוב בין שתי פעולות מסחר סימולטניות כגון: מכירת מטבע חוץ אחד וקניית מטבע חוץ אחר. מעבר לעסקאות הרגילות המתבצעות בשוק המט"ח העולמי נסחרות בו גם אופציות של מטבע חוץ, שמטרתן להגן על ייתכנותם של שינויים עתידיים בשערו היציג של המטבע המבוקש.

המסחר בשוק מטבע חוץ פועל 24 שעות ביממה ברחבי העולם כולו, לרבות: טוקיו, לונדון, פרנקפורט, ניו יורק, ועוד. ונפח המסחר היומי העולמי עומד על 3 טריליון דולר ביום.

מיהם המשתתפים בשוק מטבע חוץ העולמי?

הגופים המשתתפים במסחר של מטבע חוץ העולמי הם הבאים:

 • בנקים וברוקרים - המכונים גם Market Makers – עושי שוק, הם למעשה החוליה החזקה, המרכזית והחשובה של שוק המט"ח. עושי השוק או הברוקרים הם המתווכים של הבנקים האמונים על ביצוע עסקאות הסחר במט"ח בפועל, זאת מתוך מטרה לקנות ולמכור מט"ח עבור כמה שיותר גופים ובכל רגע נתון.
  • ספקולנטים או משקיעים – זוהי קבוצה הכוללת גופים מוסדיים ופרטיים שפועלם בשוק המט"ח נובע מתוך מטרה משותפת של ייצור רווחים כתוצאה מניצול התנודות המתרחשות בשערי הריבית ובשערי החליפין של מטבע חוץ. פעילות המשקיעים הפרטיים במט"ח מתבצעת בהיקף של 95% עובדה המסבירה את תכונת הנזילות של שוק המט"ח.
   • *בנקים מרכזיים – בנקים מרכזיים הפועלים לצידה של הממשלה, אמונים על ביצוע וניהול של המדיניות המוניטארית של המדינה ופיקוח. בידי הבנקים המרכזיים שני כלים פיננסיים להתערבות בנעשה בשוק המט"ח, והם: שינוי הריבית והטלת מגבלות על תנועות הון, ואגב כך השפעה על מנגנון ההיצע והביקוש במסחר.
   • *מגדרי הסיכונים – המכונים גם Hedgers הם קבוצה של גופים אשר עוסקים בסחר בינלאומי, ולפיכך הם חשופים לתנודות בשערי הריבית והחליפין של מטבעות החוץ, העשויה להוביל להפסדים משמעותיים של כסף. בכדי לנטרל את הסיכונים הללו, יש באפשרותם להשתמש במכשירים פיננסיים עתידיים, וכך להגן על עסקאות הסחר שלהם.

Market Taker

 • – זוהי קבוצה של גופים ומשקיעים פרטיים שמטרתה למכור ולקנות מטבע חוץ בהתאם להצעת המחיר שהם מקבלים מעושי השוק - הברוקרים. קבוצה זו מרוויחה מהמרווח (ההפרש) בין מחירי הקניה של המט"ח ובין מחירי המכירה של המט"ח.

חשוב לציין כי קבוצות הסוחרות במט"ח אינן רוכשות באופן פיזי את המטבעות הזרים אלא רוכשות חוזה מטבעות חוץ ובו מצויינת היקף העסקה ושוויה על פי שערו היציג של המטבע ושער החליפין.

על שוק המט"ח הישראלי

בישראל, היקף המסחר היומי בשוק מטבע חוץ השקלי נע בין 2 ל – 3 מיליארד דולר ביום. כאשר השקל הישראלי נסחר כנגד הין היפני, הדולר האמריקני, האירו של האיחוד האירופי, השטרלינג הבריטי, ועוד.

בנק ישראל, האמון על החזקת יתרות מטבע החוץ של המדינה וניהולן, עקב בעבר אחר שערו המצרפי של סל המטבעות, הגביל את המסחר הישראלי במט"ח, ואזרחי ישראל נדרשו על פי חוק להימנע מהחזקת מטבע זר. כיום, התהפכו היוצרות, שוק המט"ח הישראלי הפך לליברלי יותר והוא מתנהל בצורה חופשית, ללא התערבותו של בנק ישראל (למעט מקרים יוצאי דופן).

דבר אלי במט"ח...

רוצים להתחיל לדבר מט"ח? הנה מספר כללי ברזל למסחר חכם בשוק מטבע חוץ, שרוכזו במיוחד למאמר זה, והם הבאים:

 • בכדי לגרוף רווחים עתידיים ולאורך זמן, יש להקפיד על הכללים הבאים:
 • לעולם אל תסחרו עם כסף המיועד למטרות של מחייה, חסכונות לטווח ארוך או קיום בסיסי, שכן הדבר עשוי להניב לחצים רבים ואף הפסדים. לכן השקיעו את כספכם בשוק מטבע חוץ אך ורק אם יש ברשותכם כסף פנוי המיועד להשקעה.
 • סוחר טוב הוא סוחר הפועל על פי כללי משמעת מדויקים. על מנת להניב רווחים בשוק מטבע חוץ, עליכם לבנות תוכנית פעולה מוגדרת ולפעול לשיטתה. כמו כן, מומלץ גם למלא כרטיס ובו יצוינו כל פרטי הפוזיציה, לרבות: מחירי יעדי הרווח הראשונים והשניים, כיוון הכניסה לפוזיציה, נקודת הסטופ לוס ומחיר הכניסה.
 • הפסד הוא חלק בלתי נפרד מעסקאות מט"ח, אולם זכרו לשמור על כללי הברזל לניהול סיכונים, שהם:
 • התנו את כניסתכם לעסקת מטבע חוץ רק במידה ויעד הרווח מרוחק מנקודת ה – SL בטווח של פי 2.
 • מינוף (אלו הם הביטחונות הכספיים) בגובה של עד פי חמש מגודלו של החשבון.
 • במקרים מסוכנים, השכילו להפעיל את פקודת ה – SL (המורה על עצירת ההפסד) במרחק כזה שההפסד לא יעלה על חמש אחוז מגודלו של החשבון.
 • הקפידו לנתח את תמונת המצב במשך תקופה ובהסתמך על גרפים שבועיים ויומיים, בכדי להבין "לאן נושבת הרוח" בשוק מטבע חוץ.
 • הקפידו לשמור על ניתוח טכני פשוט ולא מורכב מדי בהסתמך על תבניות היפוך מגמה, קווי תמיכה והתנגדות וקווי מגמה ועוד, אולם אל תטבעו בים של אינדיקאטורים, שכן הדבר עשוי לגרום לסתירות ולטעויות.
 • אל תזיזו את נקודת ה – Stop Loss היא רמת הגבלת ההפסדים שקבעתם לעצמכם בכניסה למסחר בשוק מטבע חוץ, שכן הדבר עשוי לגרום לכם להפסדים.
 • כדי להתחיל לדבר מט"ח עליכם לסחור תחילה באמצעות תוכנת דמו, בכדי שתוכלו להפעיל עליה את כל מניפולציות המסחר האפשריות, וברגע שתתחילו לצבור רווחים משמעותיים ועקביים, עברו לתוכנת המסחר האמיתית של מטבע חוץ ופעלו באותה שיטה שעבדתם בתוכנת הדמו ובמינוף סביר.
 • אם אתם רוצים לחסוך מעצמכם התרסקות בטוחה אל תוסיפו לעולם לפוזיציה מפסידה, אלא רק למנצחת.

לסיכום, אם ברצונכם להיכנס אל העולם המרתק של שוק מטבע חוץ, עליכם לפעול בחוכמה ולקחת סיכונים.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות