דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

מדריך להשקעה בקרן השתלמות

אחת הדרכים המשתלמות ביותר להשקיע את הכסף שלכם היא להפקיד אותו בקרן השתלמות. איך עושים את זה, מה היתרונות של השקעה כזאת ומה חשוב שתדעו לפני שאתם בוחרים את מסלול ההשקעה?

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא סוג של תכנית חיסכון לטווח קצר, בינוני או ארוך שמנוהלת על ידי בית השקעות. הכספים המופקדים בקרן מושקעים בשוק ההון וכך צוברים תשואות, ממש כמו בקופות גמל או בקרנות פנסיה.

בכל בית השקעות קיימים סוגים שונים של קרנות השתלמות, כלומר מסלולי השקעה שונים, כך שכל אחד יכול לבחור את המסלול המתאים עבורו: קרן השתלמות במסלול סולידי היא קרן שנשענת על ניירות ערך יציבים, כך שהסיכון הכרוך בהשקעה בה הוא נמוך, אבל גם התשואה הצפויה נמוכה, כלומר - הרווח שתעשו על הכסף שהשקעתם במסלול זה לא יהיה גדול. אם אתם מעדיפים לקחת סיכון קצת יותר גדול בתקווה להגיע לרווחים גבוהים יותר, תוכלו לבחור קרנות השתלמות במסלולים בעלי סיכון גבוה יותר.

ההפקדות לקרן נעשות מדי חודש או אחת לתקופה, על פי תנאי המסלול שבחרתם, וכפי שנפרט בהמשך. בכל שלב ניתן גם לעצור את ההפקדות ולתת לכסף שכבר נצבר בקרן להמשיך לצבור ריביות.

מתי אפשר למשוך את הכסף?

אחרי 6 שנים הקרן הופכת לנזילה ואתם יכולים למשוך את הכסף לכל צורך שתרצו. אתם כמובן לא חייבים להוציא את הכסף ויכולים להשאיר אותו בקרן לטווח ארוך ככל שתרצו, ולהמשיך לצבור רווחים. יש אפשרות נוספת למשוך את הכסף אחרי 3 שנים, אבל היא אפשרית רק אם הגעתם לגיל פרישה או אם מטרת המשיכה של הכסף היא לצורך השתלמות מקצועית.

מי יכול לפתוח קרן השתלמות?

במקור, קרנות ההשתלמות נוצרו כדי לממן השתלמויות מקצועיות לעובדים שכירים בלבד. כיום קרנות ההשתלמות הן אפיק השקעה שיכול להתאים הן לשכירים והן לעצמאים, עבור כל מטרה.

עבור עצמאים זה מאוד פשוט – כל מה שצריך לעשות כדי לפתוח קרן השתלמות ולהתחיל להפקיד כספים הוא להוכיח שיש לכם הכנסה כעצמאים, בין אם זה כעוסק פטור או כעוסק מורשה.

אם אתם שכירים זה קצת יותר מורכב – קרן השתלמות לשכיר נחשבת להטבה של המעסיק, ורק הוא יכול לפתוח אותה עבורכם. אם המעסיק יבחר שלא לעשות זאת, לא תוכלו לפתוח קרן השתלמות בעצמכם, אלא אם כן יש לכם הכנסה נוספת כעצמאים. בחלק ממקומות העבודה יש הסכמים קיבוציים שקובעים זכאות לקרן השתלמות עבור העובדים, שווה לבדוק אם גם בהסכם ההעסקה שלכם יש סעיף כזה.

איך מפקידים כספים לקרן?

ההפקדות לקרן נעשות בהתאם לתנאי המסלול שתבחרו, כאשר יש הבדל משמעותי בין שכירים לעצמאים: העצמאי, מטבע הדברים, הוא היחיד שמפקיד כספים עבור הקרן שלו. השכיר, לעומת זאת, מתחלק בסכום ההפקדה עם המעסיק, ממש כמו בתשלומים לביטוח הלאומי או בהפרשות לקרן הפנסיה. למעשה בכל חודש, על הסכום שמופרש מהשכר של העובד, המעסיק יפריש פי 3.

חשוב לדעת שגם אחרי גיל הפרישה אפשר להמשיך להפקיד לקרן ההשתלמות כל עוד אתם ממשיכים לייצר הכנסה.

מה היתרונות של השקעה בקרן השתלמות?

להשקעה בקרן השתלמות יש יתרונות רבים:

 • הטבות מס - קרן השתלמות נחשבת לאחת מצורות החיסכון וההשקעה האטרקטיביות והמשתלמות ביותר בעיקר בזכות הטבות המס שקיימות בה, שלא קיימות בצורה דומה בשום אפיק חיסכון מקביל.
 • ריבית דריבית - סיבה נוספת לאטרקטיביות של קרנות ההשתלמות היא שהחיסכון בהן עובד בצורה של ריבית דריבית, כלומר – ריבית מצטברת, שמחושבת גם על הסכום ההתחלתי של הקרן וגם על הרווח שנוצר ממנו בתקופה הקודמת. אם שמעתם אי פעם את המשפט: "לתת לכסף לעבוד בשבילכם" – לזה בדיוק היתה הכוונה, וככל שתתחילו לחסוך מוקדם יותר, כך הכסף שלכם יגדיל את עצמו יותר.
 • דמי ניהול נמוכים - דמי הניהול של קרנות ההשתלמות נמוכים יחסית לאפיקי חיסכון אחרים.
 • מעבר בין מסלולים ובתי השקעות - בכל שלב שתרצו, אתם יכולים לעבור לקרן במסלול אחר או בבית השקעות אחר, בלי לאבד את מה שצברתם עד כה.
 • אפשרות לקבל הלוואה מהקרן בתנאים מעולים - הריבית על ההלוואה נמוכה והכספים המופקדים בקרן משמשים כבטחונות וממשיכים לספק תשואות. בצורה הזאת, במקרים רבים התשואות יותר גבוהות מהריבית על ההלוואה, כך שאתם עשויים לגלות שבזכות זה שלוויתם כסף מהקרן אתם בעצם עושים רווח נוסף.

רק כדי שנבין את הנושא טיפה יותר טוב: מעסיק פתח קרן השתלמות עבור שכיר שמרוויח 16,000 ₪ בחודש. ההפקדות לקרן נעשות בגובה התקרה המקסימלית, כלומר 1,571 ₪ מדי חודש. בהנחה שהתשואה מהקרן היא 4% לשנה ודמי הניהול עומדים על 0.8%, אחרי 6 שנים יהיו לשכיר 124,518 ₪ בקרן. אם לא ימשוך את הכסף, כעבור עוד 6 שנים הסכום יגדל ביותר מפי 2 ויגיע ל- 275,354 ₪ וכך הלאה.

נזכיר כאן שאצל שכירים, כאמור, ההפקדה מתחלקת ביחס של 1:3 עם המעסיק, כלומר – אם ההפקדות הן בגובה התקרה המקסימלית, המעסיק יפקיד בעצם 7.5% מתוכן מדי חודש (או 1,178 ₪) והעובד יפקיד 2.5% (או כ-393 ₪).

עוד טיפה על הטבות המס

 • במשיכה - לא תשלמו מס רווחי הון, כלומר תוכלו למשוך את הכסף מהקרן בלי לשלם מס על הרווחים שצברתם באמצעותה (עד תקרת רווח מסוימת שגובהה משתנה מתקופה לתקופה).
 • בהפקדה - גם בהפקדת הכספים תקבלו הטבות מס עד תקרה מסוימת. אצל שכירים יש פטור ממס על הפקדות עד תקרה של 10% משכר העובד או 1,571 ₪ בחודש (– הסכום הנמוך מבין השניים), ואצל עצמאים הפקדות של עד 4.5% מההכנסה השנתית ייחשבו כהוצאה מוכרת

איך בוחרים קרן השתלמות?

בחירת קרן השתלמות מורכבת משני חלקים: בחירת מסלול ההשקעה ובחירת בית ההשקעות בו הקרן מנוהלת.

בחירת מסלול ההשקעה המתאים:

בכל בית השקעות יש מסלולי השקעה שמבוססים פחות או יותר על אותה חלוקה לשלושה סוגי מסלולים:

 • מסלול מנוהל - מסלול שבו כל ההחלטות בנוגע להשקעת הכספים של הקרן נעשות על ידי מנהלי ההשקעות מטעם בית ההשקעות, שבונים את תיק ההשקעות שלכם ומנסים להפיק ממנו את מירב התשואות בהתאם לרמת הסיכון שאתם מעוניינים לקחת. ההמלצה הכללית היא: ככל שאתם צעירים יותר, כך כדאי לבחור במסלול מסוכן יותר, כי בטווח הארוך אלו המסלולים שמניבים תשואות גבוהות יותר. ככל שאתם מבוגרים יותר או מתקרבים למועד בו אתם מתכננים למשוך את הכספים – עדיף שתשמרו על הכסף שלכם ותבחרו במסלול סולידי יותר.
 • מסלול מחקה מדד - מסלול שבו אתם לא סומכים על ההחלטות של מנהלי ההשקעות אלא על שוק ההון עצמו ומצמידים את הכסף שלכם לאחד המדדים המרכזיים כמו ת"א 125, ת"א 35, תל בונד ומדדים נוספים מהארץ ומחו"ל. ברוב המקרים, לטווח הארוך, היצמדות למדד מוביל אכן יכולה לספק לכם תשואות גבוהות יותר מכל מנהל השקעות, אבל היתרון שיש למנהלי השקעות ולכם אולי אין הוא היכרות עם השוק. בחירה של מדד לא נכון בתזמון לא נכון עשויה להתברר בסופו של דבר כטעות גדולה ולהתבטא בתשואות נמוכות ואפילו בהפסדים.
 • מסלול בניהול עצמי - IRA – מסלול שבו אתם המנהלים של תיק ההשקעות שלכם. מתאים לאנשים שמכירים את שוק ההון ויודעים להתנהל בתוכו.

בחירת בית ההשקעות:

אחרי שהחלטתם פחות או יותר מה המסלול המתאים לכם ביותר, תצטרכו לבחור את בית ההשקעות בו תבחרו להשקיע את כספכם ולפתוח קרן השתלמות. בבחירת בית ההשקעות יש 3 אלמנטים שצריך לקחת בחשבון:

 • התשואה - כמה רווחים מצליח בית ההשקעות הזה להשיג באותה קרן השתלמות שמעניינת אותכם. התשואה היא נתון שאי אפשר לדעת מראש במדויק, כי הוא תלוי בשוק ההון עצמו, אבל אם לקרן שבה אתם מעוניינים יש ביצועים טובים באופן די עקבי, זה אומר הרבה על האיכות של מנהלי ההשקעות ועל היכולת שלהם לקחת החלטות טובות בנוגע להשקעת הכסף שלכם.
 • הסיכון - רמת הסיכון נמדדת על פי מדד שנקרא מדד שארפ. ככל שהתשואה של הקרן, ביחס לסיכון שלה, גבוהה יותר - כך מדד שארפ של אותה קרן יהיה גבוה יותר. אם תשוו שני מסלולים דומים בבתי השקעות שונים, מסלול עם מדד שארפ גבוה יותר יעיד על תשואות גבוהות יותר ברמת סיכון זהה. לכן, כדאי לבחור השקעות שמדד שארפ שלהן גבוה יותר מאחרות.
 • דמי הניהול - דמי הניהול של קרן ההשתלמות תלויים בסכום שמושקע בה, בסכומי ההפקדה החודשיים ובסוג המסלול שבחרתם, אך ברוב בתי ההשקעות הם עומדים על בין 0.7% ל- 0.85%. כדאי תמיד לנסות להתמקח, לרוב תוכלו להשיג דמי ניהול טובים יותר מאלו שקיבלתם בהצעה הראשונית.

אתר משרד האוצר והאתרים הפיננסיים השונים מפרסמים באופן שוטף את דירוג הביצועים של קרנות ההשתלמות השונות בארץ. אפשר לראות דירוגים שמתייחסים לשנה האחרונה, לשלוש השנים האחרונות, לעשור האחרון וכן הלאה – כל המידע שקוף וזמין לכל מי שמעוניין. מומלץ מאוד להיעזר בדירוגים האלה לפני הבחירה, כאשר ככל שתבחנו את בית ההשקעות במסלול המבוקש לטווח ארוך יותר, כך תקבלו מושג טוב יותר לגבי איכות ואמינות מנהלי ההשקעות שלו.

בין בתי ההשקעות המובילים בשנים האחרונות: אלטשולר שחם, ילין לפידות, מיטב דש, פסגות שיא, אקסלנס, אנליסט, הראל, הלמן-אלדובי ועוד.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות