דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

השוואת קרנות נאמנות

השוואת קרנות נאמנות היא פעולה, המאפשרת לציבור המשקיעים בישראל, לבצע החלטה מושכלת בעת בחירת קרן הנאמנות המתאימה, וזאת בהסתמך על מספר פרמטרים, המהווים בסיס לתהליך השוואת קרנות נאמנות. בשנים האחרונות, אנו עדים לצמיחה אדירה בשוק קרנות הנאמנות בישראל, זאת לנוכח העובדה, כי השקעה בקרנות נאמנות היא השקעה הונית יעילה, נוחה, נזילה וזמינה. יחד עם הצמיחה האדירה, גוברת הדרישה לכלים, מדדים ופרמטרים לצורך השוואת קרנות נאמנות, וזאת על מנת שהבחירה בקרן נאמנות ספציפית תהיה נכונה ושקולה. במדריך הבא, נסביר כיצד ניתן לערוך השוואת קרנות נאמנות, בצורה מעמיקה ומקיפה. אולם תחילה, נרצה לברר מהי קרן נאמנות.

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות, היא למעשה כלי פיננסי, המתבסס על השקעה משותפת בניירות ערך, המנוהלת באמצעות חברה לניהול קרנות נאמנות כתיק השקעות משותף, עבור משקיעי הקרן. בהתאם למדיניות ההשקעה וסוג הקרן, יקבע אופי ההשקעה בענפי הכלכלה והמסחר השונים (אופציות, מדדים, אג"ח להמרה) כמו גם אפיק ההשקעה ( אג"ח, מק"מ, מט"ח, צמודות מדד).

השוואת קרנות נאמנות על שום מה?

אם ברצונכם לנהל בצורה נבונה את ההשקעה הפיננסית הפרטית שלכם, מוטב כי תערכו השוואה בין מגוון קרנות הנאמנות הפוטנציאליות, הקיימות בשוק, וזאת במטרה לברר על סמך נתוני אמת, אילו קרנות נאמנות עשויות להניב עבורכם את התשואה הגבוהה ביותר, בטווח הקצר או הארוך ביותר, תוך רמת סיכון נמוכה (או גבוהה). כמו כן, עליכם לערוך סקר שוק מקיף ומעמיק, אודות בית ההשקעות, המנהל את קרן הנאמנות הפוטנציאלית, ואף לבחון את ההישגים שצברה הקרן עד כה, בהתאם לדירוג ולסטנדרטים הרווחים בענף ההשקעות בישראל.

לאילו מקורות כדאי לפנות על מנת לבצע השוואת קרנות נאמנות?

 • אינטרנט - אינטרנט, הוא מקור מצוין למען עריכת השוואת קרנות נאמנות, שכן הוא מאגד לתוכו אינפורמציה רבה אודות בתי השקעות, הוא מכיל פירוט רב על סוגי קרנות הנאמנות הקיימות בשוק, כמו גם מידע על דירוגים, מדדים וסקרים מגוונים בנושא, המהווים בסיס נוח להשוואה מוצלחת ומעמיקה בין קרנות נאמנות.
  • סקר בין חברים – מקור נוסף, העשוי לשמש לכם לעזר במהלך עריכת השוואת קרנות נאמנות, הוא חברים ועמיתים. שכן, אין חכם כבעל הניסיון, ולפיכך פנייה לחבר בעל קרן נאמנות, היא דרך יעילה להשגת אינפורמציה מהימנה על יתרונותיה וחסרונותיה של הקרן.
   • *יועץ השקעות – אם ברצונכם לערוך השוואת קרנות נאמנות מקצועית, פנייה ליועץ השקעות, עשויה לספק לכם את כל המידע הנחוץ לכם, על מנת לבחור באפיק ההשקעה הרווחי והמתאים ביותר עבורכם.
   • *תשקיפים – מקור נוסף, אשר באמצעותו תוכלו לבחון את אופציות ההשקעה שלכם, ולבצע באמצעותו השוואת קרנות נאמנות, הוא תשקיפים. תשקיף, הוא למעשה דו"ח הצהרתי, המופק מטעם כל חברה לניהול קרנות נאמנות (קרי כל חברה המנפיקה מניות לציבור), ובו מפורט מידע על נכסי הקרן החודשיים, מדיניות ההשקעה של הקרן, עלויות ועמלות ניהול הקרן. כך למעשה, תוכלו לבסס את החלטתכם על סמך נתוני אמת, המאושרים באמצעות הרשות לניירות ערך.

מהם הפרמטרים המהווים בסיס עבור השוואת קרנות נאמנות?

 • איכות הניהול - פרמטר מרכזי המשפיע על רווחיות הקרן הוא הרמה הניהולית של מנהל הקרן. ככל שמנהל הקרן הינו וותיק ועתיר ניסיון, אזי התמודדותו עם מצבים קיצונים בשוק (כגון שוק הנמצא בירידות) יהיו טובים יותר. כמו כן, מנהל קרן, המקצה משאבים למטרות מחקר על אופי המסחר בניירות הערך בשוק הישראלי/עולמי, יוכל לקבל פרספקטיבה נכונה יותר על התשואות והרווחים של אפיקי ההשקעה השונים, וכך לנהל ולהקצות בצורה יעילה את כספי הקרן, כך שיניבו רווח מקסימאלי.
  • מדיניות השקעה – לכל בית השקעות, מדיניות השקעה משלו. לכן, במהלך השוואת קרנות נאמנות, הקפידו לבחון מהו הרכב ההשקעה ומדיניות ההשקעה הרווחת והאם היא נכונה לכם.
   • *בית ההשקעות – פרמטר נוסף, שיש לשקול טרם הבחירה בקרן הנאמנות, הוא בית ההשקעות. שכן לרוב, בתי ההשקעות הגדולים מקצים תקציבים גדולים יותר למחקר, עובדה העשויה לצמצם סיכונים ולהגדיל את הסיכוי לרווח, כמו גם כי בחירה בבית השקעות, המתמחה בתחום קרנות הנאמנות, יבטיח טיפול מקצועי בכספי ההשקעה שלכם.
   • *גובה עמלות ודמי ניהול – פרמטר חשוב, העשוי להשפיע על רווחיות הקרן, הנו גובה עמלות ודמי הניהול. לכן, טרם בחירתכם בקרן נאמנות עליכם לבדוק מהו גובה עמלות הקניה והמכירה, מהו שיעור ההוספה, מהם דמי המשמורת, ומהו גובה דמי הניהול (הנע על פי רוב בין 1% ל – 4% מכלל נכסי קרן הנאמנות.
   • *מסלול המס – פרמטר נוסף, שחשוב לברר, הינו שיעור המס החל על רווחי קרן הנאמנות. אם מדובר בקרן נאמנות, המוגדרת כפטורה, אזי בעל הקרן איננו מחויב בתשלום מס על הנכסים בהם הקרן מושקעת, אלא רק בעת פדיון כספי הקרן. לעומת זאת, כאשר מדובר בקרן חייבת, אזי בעל הקרן מחויב בתשלומי מס על נכסי ההשקעה של הקרן, אולם איננו מחויב בתשלום מס במועד פדיון הקרן.
   • *רמת הסיכון – על מנת לבחור בצורה מושכלת את קרן הנאמנות הנכונה, עליכם לבדוק מהם מדדי הסיכון של הקרן, בהסתמך על הקריטריונים הבאים: דירוג הקרן, מדד שארפ, ביטא וסטיית תקן. לכל מדדי הסיכון, החסרונות והיתרונות שלו, המהווים פרמטר לבחינת פיזור ההשקעה ורמת הסיכון הצפויה לקרן הנאמנות.
   • *פרמיית רכישה – עליכם לבר מהי פרמיית הרכישה, ומהו ההפרש בין מחיר קרן הנאמנות בעת רכישתה, לעומת פדיונה.
   • *סוג הקרן – ישנם שלושה סוגים של קרנות: קרנות שקליות, קרנות אג"ח וקרנות מנייתיות (קרן מעורבת, קרן גמישה, קרן מסויגת, קרן מחלקת, קרן פתוחה, קרן נאמנות מתמחה וקרן צבירה). בחירה בקרן נאמנות מסוג מסוים, משקפת את מדיניות ההשקעה המיוחסת לכספי הקרן.
   • *תשואת הקרן – בכדי לקבל אומדן נכון על ביצועי הקרן, יש לבחון את שיעורי תשואת קרן הנאמנות לטווח הקצר והארוך, ועל סמך נתוני האמת הללו, לבדוק האם תשואת הנטו של הקרן הינה טובה דיה .
   • *הרכב נכסים ותשקיף – עליכם לבדוק האם קיימת התאמה בין התשקיף של קרן הנאמנות ובין תמהיל נכסי הקרן.

לסיכום, השוואת קרנות נאמנות היא פעולה מהותית, שיש לבצעה טרם הבחירה באפיק השקעה ספציפי, וזאת על מנת לוודא כי הבחירה בקרן הנאמנות תהיה שקולה ונכונה. השוואת קרנות נאמנות מאפשרת לבחון את כל הפרמטרים, העשויים להעיד האם קרן הנאמנות הפוטנציאלית הנה רווחית או שלילית, וכך לחסוך מאיתנו הפסדים פיננסיים. לכן, מוטב לבצע מחקר מעמיק בעת ביצוע השוואת קרנות נאמנות.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות