דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

ביטוח מנהלים

ביטוח מנהלים הוא קופת גמל, אשר נועדה לספק לשכיר תוכנית חיסכון חודשית שתהווה בטוחה להכנסה במקרים של פיטורין, אובדן כושר עבודה ופרישה לגמלאות.

במאמר הבא, נסביר על ביטוח המנהלים ועל יתרונותיו עבור העובדים השכירים במשק.

מה זה ביטוח מנהלים?

ביטוח המנהלים הוא למעשה תוכנית חיסכון חודשית (או קופת גמל) הכפופה לתקנות מס הכנסה ומיועדת לעובדים שכירים ולמנהלים. זוהי תוכנית חיסכון המשלבת בתוכה ביטוח חיים למקרים של אובדן כושר עבודה או מוות וביטוח פנסיוני לגיל פרישה (קצבתי או הוני בדומה לתוכנית חיסכון של קרן פנסיה).

מימון קופת החיסכון של ביטוח המנהלים נעשית באמצעות הפרשה חודשית של אחוז ממשכורתו של העובד מצד העובד והמעביד גם יחד לטובת קופת הביטוח.

פדיון ביטוח מנהלים יעשה בעת פרישה לגמלאות, בעת אובדן כושר עבודה, פיטורין או מוות.

חשוב לציין, כי ישנם סוגים שונים של פוליסות ביטוח למנהלים בעלות מרכיבי חיסכון שונים ולכן ביטוח פנסיוני של שכיר בהייטק לא בהכרח יהיה שווה ערך לביטוח של מנהל בתעשיית המזון.

על חוק ביטוח מנהלים

חוק ביטוח מנהלים המהווה חלק בלתי נפרד מחוק ההסדרים שחוקק בשנת 2004 הינו חוק אשר תכליתו לעגן מגוון של הסדרים במשק הישראלי. על פי חוק זה, על המעביד והעובד להפריש אחוז ממשכורתו של העובד לטובת יצירת תוכנית חיסכון פנסיונית שתשמש כבטוחה לקצבה בעת פרישה, פיטורין או אובדן כושר עבודה.

גובה תשלום ביטוח המנהלים

גובה תשלום ביטוח המנהלים יקבע על פי שכרו של כל מבוטח ומבוטח. כאשר באופן עקרוני, על העובד להפריש עד 8.3% משכרו לתגמולים ועד 7% משכרו לפיצויים. כאשר על המעסיק להפריש עד 2.5% אחוז משכר העובד לפיצויים בעבור אובדן כושר עבודה ועד 7.5 % משכר העובד בעבור תגמולים.

גובה דמי ניהול ביטוח מנהלים

גובה דמי הניהול של ביטוח מנהלים עשוי כאמור להשתנות מחברת ביטוח זו למשנהה, כאשר באופן כללי ניתן לחלק את דמי הניהול לשתי קטגוריות תשלום עיקריות והן: דמי ניהול מצבירה ודמי ניהול מפרמיה, כאשר דמי ניהול מפרמיה המינימאליים המקובלים עבור ביטוח המנהלים הם 3% אחוז ואילו המקסימאליים כחוק יכולים להגיע ל - 13% אחוז. באופן כללי דמי ניהול הפרמיה הממוצעים במשק מגיעים ל – 5% אחוז.

לעומת זאת, דמי הניהול מצבירה המינימאליים הינם 0.80% אחוז, דמי הניהול מצבירה המקסימאליים הינם 2% אחוז, בעוד דמי הניהול מצבירה הממוצעים במשק הינם בגובה של 1.10% אחוז.

מהם היתרונות של ביטוח המנהלים?

עובדים הזכאים לפוליסת ביטוח מנהלים יכולים ליהנות משורה של יתרונות מובהקים:

  • ראשית, מדובר בחיסכון פנסיוני העשוי לשמש כקצבת הכנסה בעת פרישה לגמלאות.
  • שנית, מדובר בביטוח המקנה פיצוי כספי בצורת הכנסה חודשית במקרים של אובדן כושר עבודה הנגרם למבוטח עקב תאונה או פגיעה.
  • שלישית, ביטוח מנהלים מקנה לעובד ולמעביד המבוטחים במסלול הוני או מסלול קצבתי, הטבות מס כאשר העובד זכאי לזיכוי ממס בגובה של 25% בעוד סכום ההפרשה של המעביד פטור ממס (כל עוד הכול נמצא במסגרת תקרת ההכנסה).
  • רביעית, מפאת העובדה כי ביטוח המנהלים הוא חוזה הכפוף לחוקים הרי שיכולת שינוי תנאיו הינה מוגבלת מאוד.
  • חמישית, ישנה גמישות בבחירה של המוטבים של פוליסת הביטוח וכן בקביעת חלקם בפוליסה.
  • שישית, מבוטחי ביטוח המנהלים יכולים ליהנות מגמישות הבחירה באשר לגובה הריסק של הפוליסה.
  • אחרונה, בתנאים מסוימים יש באפשרותו של המבוטח לקבל פטור ממס על רווחים ריאלים.

לסיכום, במידה והתחלתם לעבוד במשרה חדשה, הקפידו לשאול מהם זכויותיכם ותנאי פוליסת ביטוח מנהלים המוצעת לכם במקום העבודה החדש.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות