דף הבית - אתר כספים
שם:
דוא"ל:
טלפון:
נושא:
ניהול תיקים

ניהול תקציב

ניהול קרנות השתלמות

ניהול קרנות נאמנות

ניהול קופות גמל

מדריך משכנתא

בנקים

חשבונאות ומס

חיסכון לטווח בינוני וארוך

ניהול השקעות


בנק דיסקונט - לוקחים אותך אישית!

איך בוחרים קרן נאמנות?

קרן נאמנות היא כלי ההשקעה הפופולרי ביותר אצל המשקיע הפרטי שאינו בקי בעולם ההשקעות. במסגרת ההשקעה, קבוצה של אנשים מזרימה כסף לחשבון מסוים, ואת הכסף הזה, שמושקע בניירות ערך סחירים, מנהל מנהל ההשקעות/מנהל הקרן. ההצטרפות לקרן נעשית על ידי רכישה של יחידות השתתפות בקרן, כשגובה התשואות יקבע על פי גובה ההשקעה.

מהם היתרונות שלה ביחס לתעודות סל?

קיימים הבדלים משמעותיים בין קרנות נאמנות לתעודות סל, אך ההבדל העיקרי הוא שקרנות נאמנות מנהלות את כספינו באופן אקטיבי, ואילו תעודות הסל מנהלות אותו באופן פסיבי – כלומר עוקבות או מחקות את המדדים. לפיכך, התשואות מקרנות נאמנות הן גבוהות יותר. מרבית ציבור המשקיעים בישראל בוחר להשקיע בקרנות נאמנות. יחד עם זאת, יש לציין שדמי הניהול של קרנות הנאמנות גבוה משמעותית מדמי הניהול של תעודות סל.

למה חשוב לבדוק את דמי הניהול של הקרן?

דמי הניהול של הקרן הם דמי ניהול שנתיים, ובקרנות מסוימות הם גבוהים מאוד, עד כדי שלא משאירים רווח. לפני ההחלטה על השקעה בקרן מסוימת, חובה לבדוק את דמי הניהול שלה ולחשב את גובה הרווח לאחר ניקוי דמי הניהול. בנוסף, מומלץ אחת לתקופה לבדוק האם בתיק הקרנות שלכם, במידה והחלטתם להשקיע, לא חלו שינויים בדמי הניהול. חברות הקרנות נוהגות לשנות את דמי הניהול מבלי להודיע למשקיעים.

אילו סוגי קרנות נאמנות קיימים?

  • את סוגי קרנות הנאמנות ניתן לחלק על פי ההשקעה שלהן במוצרים שונים הנסחרים בבורסה - מניות, אופציות ואג"חים שונים), על פי חלוקת הרווחים על מי אופי ההתאגדות וכן מעמד המיסוי. נהוג למיין את הקרנות לפי החלוקה הבאה:
  • קרן מתמחה - קרן המשקיעה לפחות 80% מהנכסים שלה באפיק השקעה אחד.
  • קרן גמישה - קרן שאינה מחויבת להשקיע באפיק מסוים. מנהל ההשקעה פועל באופן עצמאי ומוחלט כשציבור המשקיעים בקרן שלו נותן לו יד חופשית.
  • קרן חו"ל - קרן שמשקיעה עם כל נכסיה בנירות ערך הנסחרים בבורסות בחו"ל.
  • קרן מחקה - קרן שעוקבת אחר מדד מסוים, לרוב נירות ערך. הקרן שואפת להשיג את תשואת המדד אך לא מתחיבת לכך. קרן מחקה דומה יותר לתעודת סל מאשר לקרן נאמנות.
  • קרן ממונפת - קרן הנמצאת ברמת סיכון גבוהה.
  • אגד קרנות - קרן המשקיעה בקרנות נאמנות שונות בארץ ובעולם.
  • קרן כספית - קרן להשקעות קצרות מועמד, הרשאית להחזיק מק"מ או אגרות חוב של המדינה, לזמן קצר. זוהי קרן המהווה תחליף אטרקטיבי לפיקדונות קצרים בבנקים.

איך בודקים ביצועים של מנהלי קרנות?

בהשקעה בקרן נאמנות, אתם מפקידים את כספיכם בידיים של מנהל קרן, שאמור להיות מקצועי ומיומן בהבאת תשואות. יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שמנהל קרן הוא אינו נביא, ולא יכול לחזות במדויק את התהליכים התרחשים בשוק, אלא על סמך ההיסטוריה, ההווה והמגמות המתרחשות. למרות זאת, ניתן למזער נזקים וחשוב לבדוק את מנהל הקרן טרם ההחלטה על השקעה. לפני הבחירה במנהל קרן, יש לבדוק כמה כסף הוא מנהל ובאילו סוגים של קרנות. כך למשל, יכול להיות שמנהל הקרן מומחה בהשקעה במניות, אך חלש יותר בהשקעה באגרות חוב. מומלץ לבקש ממנו לראות פירות של תשואות והצלחות, ואפילו לנסות לדבר עם אחד המשקיעים בהם הוא מטפל.

הגבלת אחריות

יצירת קשר, אתר כספים © כל הזכויות שמורות